شرایط تحصیل رشته پزشکی در مجارستان

شرایط تحصیل در مجارستان رشته پزشکی
شرایط تحصیل در مجارستان رشته پزشکی

در کشور مجارستان متقاضیان تحصیل در مجارستان می توانند در یکی از دانشگاههای مجارستان ، شاخه های علوم پزشکی دانشگاههای علوم پزشکی مجارستان، شاخه های مهندسی دانشگاههای فنی و مهندسی مجارستان، شاخه های علوم انسانی دانشگاههای زیر شاخه علوم انسانی مجارستان و شاخه های هنر در دانشگاههای هنر مجارستان اقدام به تحصیل در مجارستان کنند. دانشگاههای علوم مجارستان مربوط به محققان می باشد.

دوره آماده سازي پيش دانشگاهي در مجارستان

این دوره يك دوره آماده سازي دانشجويان خارجي و متقاضیان تحصیل در مجارستان از نظر زبان تدريس و دروس علمي پيش دانشگاهي ميباشد و علاوه بر زبان انگليسي دروس بيوفيزيك، شيمي ، بيولوژي ، زبان تخصصي پزشكي و تاريخ مجارستان براي گروههاي علوم پزشكي و براي گروههاي فني و مهندسي دروس رياضي ، فيزيك ، مكانيك ، رسم فني دوره پيش دانشگاهي است.

دانشجوياني كه مدرك زبان انگليسي ندارند و همچنين زبان انگليسي ضعيفي دارند توصيه مي گردد حتما دوره زبان انگليسي را بگذرانند و دانشجوياني در حد متوسط (Intermediate) به بالا هستند مي توانند به كورس پيش دانشگاهي ورود كنند.

رشته‌های پزشکی شامل:

پیش پزشکی – به مدت ۱ سال
پزشکی – به مدت ۶ سال
دندانپزشکی – به مدت ۵ سال
دکترای داروسازی – به مدت ۵ سال
دامپزشکی‌ – به مدت ۵ سال

داوطلبان و متقاضیان رشته‌های پزشکی‌ می‌بایست دوره پیش پزشکی‌ را در کالج مک دنیل بگذرانند.

رشته‌‌های مهندسی‌ – به مدت ۳ تا ۴ سال

پیش مهندسی – به مدت ۱ سال
مهندسی معماری
مهندسی کامپیوتر و IT
مهندسی عمران
مهندسی شیمی و بیوتکنولوژی
مهندسی برق و سخت افزار
مهندسی مکانیک
علوم پایه

رشته‌های علوم انسانی‌ و مدیریت – به مدت ۳ تا ۴ سال

دوره پیش مدیریت و بازرگانی – به مدت ۱ سال
مدیریت
مدیریت بازرگانی
مدیریت مالی‌
مدیریت اجرایی
مدریت جهانگردی و توریسم
مدیریت هنر
روانشناسی
روابط بین الملل
علوم سیاسی
تاریخ هنر
هنر های نمایشی

داوطلبان و متقاضیان رشته‌های مدیریت می‌بایست دوره پیش مدیریت و بازرگانی را در کالج مک دنیل بگذرانند.

توضیح مهم:

شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی الزامی بوده و متقاضیان تحصیل در مجارستان در رشته پزشکی نیازمند دارا بودن پیش زمینه خوب و دانسته های کافی داوطلب در زمینه علوم زیست شناسی و شیمی است . همچنین از آنجایی که زبان تحصیل و آموزش در دانشگاه های پزشکی انگلیسی می باشد داشتن توانمندی کافی در زبان انگلیسی نیز شرطی مهم و تعیین کننده است. داوطلبان و متقاضیان تحصیل در رشته های علوم پزشکی دانشگاه ها می بایست ابتدا دوره های آمادگی تحصیل در رشته‌های پزشکی‌ را در کالج مک دنیل گذرانده و سپس در امتحان ورودی دانشگاه شرکت نمایند.

کالج مک دنیل معتبرترین و قویترین مراکز برگزاری دوره‌های پیش پزشکی در شهر بوداپست می‌‌باشد. شرکت در دوره‌های پیش پزشکی‌ این کالج تاثیر بسیار مثبت و مهمی در پذیرش و قبولی در امتحان ورودی دانشگاه‌های پزشکی‌ خواهد داشت .

یکی دیگرازمزایای کالج مک دانیل مجارستان برگزاری آزمونهای ورودی دانشگاههای معتبرمجارستان میباشد که این آزمون به صورت کتبی و شفاهی انجام میشود .

آزمون رشته پزشکی و دندانپزشکی به صورت نوشتاری و شفاهی انجام میگیرد که شامل : زیست شناسی (۲۰ سئوال) ، شیمی (۲۰ سئوال) و انگلیسی (۶۰ سئوال). و در بخش شفاهی از شما درباره زیست شناسی ، شیمی و شاید فیزیک و همینطور درباره علت و انگیزه شما برای انتخاب رشته پزشکی سئوال خواهد شد.

آزمون ورودی رشته دامپزشکی دانشگاههای مجارستان :

کسانی که درخواست برای ورود به دانشگاه دامپزشکی مجارستان را نموده اند فقط باید در یکی از امتحانات شفاهی و یا کتبی شرکت نمود و نمرات لازم را برای ورود کسب نماید.

آزمون ورودی رشته روانشناسی

شامل مصاحبه شفاهی توسط اساتید این رشته و در مورد انگیزه برای شرکت در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد.

آزمون ورودی رشته بهداشت و درمان

شامل زبان انگلیسی (۴۰ سئوال) و مصاحبه شفاهی در مورد انگیزه شما در انتخاب این رشته و ، ورود به رشته پزشکی سوال میشود.

لیست دانشگاههای معتبر پزشکی ، مهندسی و انسانی مجارستان :

دانشگاه های معتبر مجارستان

دانشگاههاي مورد تائيد وزارت بهداشت در مقاطع دكتراي پزشكي ، دندانپزشكي و داروسازي:

1- دانشگاه علوم پزشكي سملوايز در بوداپست

2- دانشگاه آلبرت سنت جورجي در شهر سگد

3- دانشگاه علوم پزشکی پچ در شهر پچ

4- دانشگاه علوم پزشكي دبرسن در شهر دبرسن

نكته مهم : دانشگاههاي علوم پزشكي مجارستان با استناد به صفحه 39 كتاب وزارت بهداشت بدون امتحان علوم پايه مورد تائيد وزارت بهداشت ايران بوده و ارزشيابي مي گردد.

لازم به ذکر است دانشگاه های علوم پزشکی مجارستان که به صورت مشروط مورد تایید وزرات بهداشت ایران می باشد، به این معنی است که ابتدا برای تایید ،شرط معدل مطرح است و دانشجو باید جمع معدل کل دیپلم + جمع معدل کل پیش دانشگاهی تقسیم بر 2 به معدل 16 برسد.

و معدل کتبی دیپلم کمتر از 12 نباشد.

همچنین یکی دیگر از شروط تایید مدرک تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی همگن است، یعنی یا دیپلم تجربی باشد یا دیپلم ریاضی همراه با پیش دانشگاهی تجربی یا پیش دانشگاهی ریاضی.

در صورتی که معدل دیپلم پایین یا پیش دانشگاهی پایینی دارید و میانگین معدل شما به 16 هم نمیرسد راه های قانونی برای جبران ومعدل پایین دیپلم می باشد و آن ها تطبیق دیپلم یا پیش دانشگاهی مثلا تجربی با دیپلم ریاضی و یا پیش دانشگاهی تجربی با پیش دانشگاهی ریاضی از طریق وزارت آموزش و پروش می باشد.

دانشگاههاي مورد تائيد مجارستان در وزارت علوم ایران

1- دانشگاه فني و مهندسی بوداپست

2- دانشگاه فني و مهندسي ميشكولس

3- دانشگاه علوم كشاورزي گودولو

4- دانشگاه علوم كشاورزي پانون

5- دانشگاه دبرسن

6- دانشگاه كوروينوس

7- دانشگاه صنايع غذايي

8- دانشگاه اتوش لورند

نکته:
اختصاص ارز دانشجویی وزارت بهداشت به دانشجویان لیسانس به پزشکی در مجارستان

به علت تایید بودن دانشگاههای علوم پزشکی مجارستان دانشجویان مشتاق تحصیل در مجارستان می توانند از کمک هزینه دولت ایران به صورت دریافت ارز دولتی پس از ثبت نام در دانشگاههای علوم پزشکی مجارستان بهره مند شوند.

شهریه های تحصیلی در مجارستان

دوره پیش دانشگاهی :

علوم پزشكي 6630 يورو
رشته هاي فني و مهندسی 6400 يورو
زبان انگلیسی 5800 یورو

رشته‌‌های پزشکی‌ :

پزشکی – به مدت: ۶ سال – شهریهٔ هر سال 13000تا 15000 دلار آمريكا
دندانپزشکی – به مدت ۵ سال – شهریهٔ هر سال 15000 تا 17000 دلار آمريكا
دکترای داروسازی – به مدت ۵ سال – شهریهٔ هر سال 9500تا 12000 دلار آمريكا
دامپزشکی‌: به مدت ۵ سال – شهریه هرسال 15000 یورو

کلیه رشته‌‌های مهندسی‌ :

۳۲۰۰ یورو در هر ترم – به مدت ۶ تا ۸ ترم تحصیلی‌

رشته‌های علوم انسانی‌ و مدیریت و هنر:

۲۵۰۰ – ۳۰۰۰ یورو در هر ترم – به مدت ۶ تا ۸ ترم تحصیلی‌

ویزا و اقامت شنگن مجارستان

ویزای شینگن به نوعی از ویزا اطلاق می شود که دانشجو با دریافت آن این امکان را خواهد داشت که در 27 کشور اروپایی بدون نیاز به اخذ ویزا یا مجوز دوباره امکان اقامت و سفر داشته باشد. مجارستان به عنوان عضو اتحادیه اروپا از سال 2000 و عضو پیمان شنگن برای کلیه دانشجویان کالج مک دنیل ویزای شنگن صادر می کند. این به آن معناست که دانشجویان کالج در طی دوره تحصیل خود در مجارستان میتوانند از کلیه کشورهای عضو پیمان شنگن بازدید کنند و یا حداکثر به مدت 90 روز در آن کشورها اقامت داشته باشند.

در دست داشتن ویزای شنگن این مزیت را نیز دارد که دانشجو هر زمان که لازم باشد میتواند در دانشگاه های دیگر کشورها حضور پیدا کند از آنها بازدید کند و یا در آزمون های ورودی و مصاحبه های حضوری شرکت داشته باشد. چنین امکانی در ایران میسر نمی باشد. از این رو اگر دانشجویی برای مصاحبه در یکی از کشورها دعوت شود مدت زمان طولانی را باید در انتظار اخذ ویزا باشد.

دانشجویان پس از ثبت نام در کالج با دریافت معرفی نامه از کالج به اداره مهاجرت مراجعه می کنند و اقامت یکساله به صورت کارت شناسایی اروپایی دریافت می نمایند.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی‌

۱. ترجمه رسمی‌ اصل دیپلم دبیرستان

۲. ترجمه رسمی‌ ریز نمر‌ات سه‌ سال دبیرستان

۳. گواهی بانکی‌ مبنی بر موجودی به میزان 100 – 150 میلیون تومان به زبان انگلیسی‌

۴. سند ملکی‌ به نام پدر، مادر و یا خود دانشجو

۵. بيمه مسافرتي كه دفتر تهران هماهنگ مي نمايد.

۶. پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار یکسال

۷. سه قطعه عکس رنگی‌

۸. ترجمه رسمی‌ شناسنامه مادر دانشجو (در صورتی‌ که حامی‌ دانشجو مادر ایشان باشد.)

تعهد نامه محضری پدر یا مادر مبنی بر تقبل و تعهد پرداخت هزینه‌های تحصیلی‌ فرزند خود در کشور مجارستان

۹. تایید کالج مبنی بر پرداخت شهریه دانشجو

۱۰. رزرو خوابگاه یک ماهه که دفتر تهران هماهنگ مي نمايد.

توضیحات مهم:

۱. مدارک بالا مدارکی هستند که باید توسط دانشجو تهیه گردند و به غیر از این مدارک مدارک دیگری مورد نیاز است که توسط دفتر نمایندگی‌ در تهران تهیه و ارائه میگردد.

با توجه به شرایط روز به روز ویزای کشورهای مختلف ، تکمیل مدارک لازم از اهمیت ویژه ای برخوردار است و صدور ویزای تحصیلی به موارد مختلفی بستگی دارد و دفتر نمایندگی‌ کالج در امر ویزا به شما در همه موارد کمک خواهد نمود .

۲. کشور مجارستان عضو اتحادیه اروپا و محدوده شنگن بوده و صدور ویزا و اقامت در آنها تابع قوانین اتحادیه شنگن است . مدت زمان صدور ویزا بین 4 تا 6 هفته می باشد. لازم به ذکر است که در مورد دانشجویان در صورت تایید ویزا دانشجویان موظفند حداکثر ظرف مدت یک ماه با مراجعه به دفتر امور اتباع خارجی در شهر محل تحصیل خود اقدام به دریافت اقامت دانشجویی خود بنمایند.